Objawy i rozpoznanie choroby

W początkowym stadium, tuż po zakażeniu, objawy są praktycznie niewidoczne. Pojawiają się dopiero z czasem. Najczęściej uczucie nieprzyjemnego świądu, które towarzyszy tej chorobie, pojawia się w pierwszej kolejności w okolicach udowych. Ma to zwykle miejsce ok. 3-4 tygodnie po zakażeniu. Nie jest to jednak reguła, ponieważ uczucie to może towarzyszyć także innym częściom ciała.

Kolejnym objawem wystąpienia świerzbu jest delikatne zaczerwienienie skóry tam, gdzie zagnieździł się pasożyt. Z czasem, w zmienionych chorobowo miejscach, zaczyna pojawiać się wysypka i przeczosy, czyli liniowe ubytki w skórze, które najczęściej pojawiają się na skutek drapania oraz grudki wypełnione treścią ropną lub surowiczą. Powstałe zmiany skórne powodują uczucie nieprzyjemnego świądu. Dolegliwość ta zwykle nasila się w nocy, najczęściej po uprzedniej kąpieli, na skutek której zmiany chorobowe zostały rozgrzane ciepłą wodą. Zmiana temperatury sprawia, że świerzbowce stają się bardziej pobudzone, co powoduje wzmożone swędzenie oraz pieczenie. Początkowo wysypka pojawia się najczęściej między palcami, pod łokciami, kolanami, piersiami, wokół członka oraz pomiędzy łopatkami. Z czasem objawy się nasilają, miejsc zakażonych jest coraz więcej i zaczynają one coraz dotkliwiej swędzieć.

Niestety rozpoznanie choroby bywa niekiedy trudne, zwłaszcza wśród osób mocno dbających o higienę osobistą, ponieważ może ona przypominać, dzięki towarzyszącym jej dolegliwościom, zwykłą alergię. W takiej sytuacji często przyczyn jej powstania szukamy w sposobie odżywiania, w detergentach, eliminując co chwilę nowe przypuszczenia bez wyraźnego rezultatu. Jeśli jednak mamy do czynienia z powyższymi objawami, należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym jej stadium, leczenie będzie krótkie i nieuciążliwe, a objawy powinny szybko minąć.

Polecamy również:

Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.

Opryszczka skóry
Wykwity opryszczkowe rzadko zlokalizowane są poza okolicami twarzy i narządów płciowych. Do pierwotnego zakażenia skóry dochodzi najczęściej przez kontakt...

Powikłania opryszczki
Dość powszechnym powikłaniem każdej postaci opryszczki jest wtórne zakażenie bakteryjne bądź grzybicze zmian zlokalizowanych na skórze i błonach śluzowych.

Objawy grzybicy paznokci
Zmiany na płytce paznokcia pojawiają się stopniowo. W pierwszej kolejności zaobserwować możemy przebarwienia – najpierw białawe, potem o żółtym zabarwieniu...

Diagnoza i leczenie grzybicy paznokci
Aby zdiagnozować chorobę, wykonuje się badanie mykologiczne, które polega na tym, iż pobiera się wycinek masy rogowej...

Zapobieganie grzybicy paznokci
Najwcześniej grzybica dotyka stóp i przestrzeni między palcami. Potem rozprzestrzenia się na paznokcie...

Inne choroby skórne

  • Wszawica - Wszawica jest jednÄ… z najbardziej wstydliwych chorób. Powszechnie kojarzy siÄ™ z brudem i brakiem higieny, tymczasem jest to bardzo czÄ™sto wystÄ™pujÄ…ca wÅ›ród dzieci choroba, bowiem szybko siÄ™ ona przenosi. Jak siÄ™ przed niÄ… chronić?
  • Liszaj - Liszaj jest jednÄ… z chorób skórnych, dotykajÄ…cych dorosÅ‚ych. W czasie trwania choroby na ciele pojawiajÄ… siÄ™ maÅ‚o estetyczne grudki. Czy z liszajem da siÄ™ wygrać i jakimi Å›rodkami można mu zapobiec?
  • Pokrzywka - choroba, której najbardziej charakterystycznym objawem jest wystÄ™powanie na skórze bÄ…bli i zaczerwienieÅ„, które przypominajÄ… Å›lady po poparzeniu siÄ™ pokrzywÄ….
  • Pokrzywka u dzieci - Pokrzywka u dzieci jest dosyć czÄ™stym schorzeniem, w zwiÄ…zku z tym warto wiedzieć, co może jÄ… powodować, jak rozpoznać chorobÄ™ oraz jak jÄ… leczyć.

Inne nasze serwisy

  • Atopowe zapalenie skóry - przewlekÅ‚a choroba skórna; objawia siÄ™ Å›wiÄ…dem skóry o bardzo dużym natężeniu.
  • Mononukleoza - zakaźna choroba wirusowa, nazywana też chorobÄ… pocaÅ‚uków.
  • Półpasiec zwany inaczej ziarnicÄ… - zakaźna choroba skórna.