Pokrzywka

Pokrzywka jest chorobą, której najbardziej charakterystycznym objawem jest występowanie na skórze bąbli i zaczerwienień, które przypominają ślady po poparzeniu się pokrzywą. Choć choroba ta może wydawać się niegroźna, nie można jej lekceważyć, bowiem może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu!

Rodzaje pokrzywki i przyczyny jej występowania

W zależności od czynnika, który wywołuje pokrzywkę, można wyronić różne jej rodzaje. Do najczęściej występujących chorób tego typu zaliczyć można:

  • pokrzywkÄ™ alergicznÄ…, majÄ…ce swoje źródÅ‚a w kontakcie z uczulajÄ…cym alergenem, którym może być kurz, pyÅ‚ki, sierść zwierzÄ…t czy chociażby pokarm;
  • pokrzywkÄ™ aspirynowÄ…, pojawiajÄ…cÄ… siÄ™ po zażyciu aspiryny;
  • pokrzywkÄ™ cholinergicznÄ…, powstałą w wyniku pobudzenia włókien gruczołów potowych w wyniku nadmiernego wysiÅ‚ku;
  • pokrzywkÄ™ fizykalnÄ… (cieplnÄ…, zimnÄ… bÄ…dź Å›wietlnÄ…);
  • pokrzywkÄ™ kontaktowÄ…, wywoÅ‚ana kontaktem z uczulajÄ…cÄ… materiÄ…, np. skórÄ…;
  • pokrzywkÄ™ toksycznÄ…, bÄ™dÄ…cÄ… reakcjÄ… na zatrucie siÄ™ lekami.

Ponadto, pokrzywki dzielimy na ostre i przewlekłe. Pokrzywka ostra ma gwałtowny przebieg, ale trwa zwykle do ok. 6 tygodni. Pokrzywka, której objawy utrzymują się dłużej niż 6 tygodni, jest nazywana pokrzywką przewlekłą.

Objawy i zagrożenia

Pokrzywka daje dosyć charakterystyczne objawy. Przede wszystkim, na skórze pojawiają się znamiona w postaci bąblów różnej wielkości i zaczerwienienie skóry (przypominają one reakcję, jaką wywołuje dotknięcie skóry pokrzywą). Zmiany te powodują świąd i pieczenie.

Niektóre z objawów towarzyszących pokrzywce mogą świadczyć o groźnych powikłaniach i prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Są to nudności, wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca, duszności i obniżenie ciśnienia. Groźne jest także występowanie obrzęku naczynio-ruchowego, który powodując osłabienie tkanek w gardle może doprowadzić nawet do uduszenia, stąd ważne jest, aby w przypadku wyżej wymienionych objawów chory niezwłocznie trafił pod opiekę lekarza!

Diagnoza i leczenie

W wielu przypadkach diagnostyka pokrzywki nie wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań i lekarz dermatolog jest w stanie ją zdiagnozować na podstawie obserwacji zmian skórnych i objawów, opisanych przez chorego. Jeśli diagnoza oglądowa nie jest możliwa, lekarz zleca inne badania, takie jak morfologia, badania moczu czy ocena czynności tarczycy. Czasem konieczne bywa pobranie wycinka skóry i poddanie go badaniu laboratoryjnemu.

Pokrzywkę leczy się lekami przeciwhistaminowymi (np. cetyryzyna, foksofenadyna czy ranitydyna), glikokortysteroidoami oraz lekami przeciwleukotrienowymi. Mają one działanie przeciwświądowe, zmniejszają zmiany skórne i obrzęki oraz łagodzą ból i pieczenie.

Polecamy również:

Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.

Opryszczka skóry
Wykwity opryszczkowe rzadko zlokalizowane są poza okolicami twarzy i narządów płciowych. Do pierwotnego zakażenia skóry dochodzi najczęściej przez kontakt...

Powikłania opryszczki
Dość powszechnym powikłaniem każdej postaci opryszczki jest wtórne zakażenie bakteryjne bądź grzybicze zmian zlokalizowanych na skórze i błonach śluzowych.

Objawy grzybicy paznokci
Zmiany na płytce paznokcia pojawiają się stopniowo. W pierwszej kolejności zaobserwować możemy przebarwienia – najpierw białawe, potem o żółtym zabarwieniu...

Diagnoza i leczenie grzybicy paznokci
Aby zdiagnozować chorobę, wykonuje się badanie mykologiczne, które polega na tym, iż pobiera się wycinek masy rogowej...

Zapobieganie grzybicy paznokci
Najwcześniej grzybica dotyka stóp i przestrzeni między palcami. Potem rozprzestrzenia się na paznokcie...

Inne choroby skórne

  • Wszawica - Wszawica jest jednÄ… z najbardziej wstydliwych chorób. Powszechnie kojarzy siÄ™ z brudem i brakiem higieny, tymczasem jest to bardzo czÄ™sto wystÄ™pujÄ…ca wÅ›ród dzieci choroba, bowiem szybko siÄ™ ona przenosi. Jak siÄ™ przed niÄ… chronić?
  • Liszaj - Liszaj jest jednÄ… z chorób skórnych, dotykajÄ…cych dorosÅ‚ych. W czasie trwania choroby na ciele pojawiajÄ… siÄ™ maÅ‚o estetyczne grudki. Czy z liszajem da siÄ™ wygrać i jakimi Å›rodkami można mu zapobiec?
  • Pokrzywka - choroba, której najbardziej charakterystycznym objawem jest wystÄ™powanie na skórze bÄ…bli i zaczerwienieÅ„, które przypominajÄ… Å›lady po poparzeniu siÄ™ pokrzywÄ….
  • Pokrzywka u dzieci - Pokrzywka u dzieci jest dosyć czÄ™stym schorzeniem, w zwiÄ…zku z tym warto wiedzieć, co może jÄ… powodować, jak rozpoznać chorobÄ™ oraz jak jÄ… leczyć.

Inne nasze serwisy

  • Atopowe zapalenie skóry - przewlekÅ‚a choroba skórna; objawia siÄ™ Å›wiÄ…dem skóry o bardzo dużym natężeniu.
  • Mononukleoza - zakaźna choroba wirusowa, nazywana też chorobÄ… pocaÅ‚uków.
  • Półpasiec zwany inaczej ziarnicÄ… - zakaźna choroba skórna.