Pokrzywka jest chorobą, której najbardziej charakterystycznym objawem jest występowanie na skórze bąbli i zaczerwienień, które przypominają ślady po poparzeniu się pokrzywą. Choć choroba ta może wydawać się niegroźna, nie można jej lekceważyć, bowiem może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu!
W zależności od czynnika, który wywołuje pokrzywkę, można wyronić różne jej rodzaje. Do najczęściej występujących chorób tego typu zaliczyć można:
Ponadto, pokrzywki dzielimy na ostre i przewlekłe. Pokrzywka ostra ma gwałtowny przebieg, ale trwa zwykle do ok. 6 tygodni. Pokrzywka, której objawy utrzymują się dłużej niż 6 tygodni, jest nazywana pokrzywką przewlekłą.
Pokrzywka daje dosyć charakterystyczne objawy. Przede wszystkim, na skórze pojawiają się znamiona w postaci bąblów różnej wielkości i zaczerwienienie skóry (przypominają one reakcję, jaką wywołuje dotknięcie skóry pokrzywą). Zmiany te powodują świąd i pieczenie.
Niektóre z objawów towarzyszących pokrzywce mogą świadczyć o groźnych powikłaniach i prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Są to nudności, wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca, duszności i obniżenie ciśnienia. Groźne jest także występowanie obrzęku naczynio-ruchowego, który powodując osłabienie tkanek w gardle może doprowadzić nawet do uduszenia, stąd ważne jest, aby w przypadku wyżej wymienionych objawów chory niezwłocznie trafił pod opiekę lekarza!
W wielu przypadkach diagnostyka pokrzywki nie wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań i lekarz dermatolog jest w stanie ją zdiagnozować na podstawie obserwacji zmian skórnych i objawów, opisanych przez chorego. Jeśli diagnoza oglądowa nie jest możliwa, lekarz zleca inne badania, takie jak morfologia, badania moczu czy ocena czynności tarczycy. Czasem konieczne bywa pobranie wycinka skóry i poddanie go badaniu laboratoryjnemu.
Pokrzywkę leczy się lekami przeciwhistaminowymi (np. cetyryzyna, foksofenadyna czy ranitydyna), glikokortysteroidoami oraz lekami przeciwleukotrienowymi. Mają one działanie przeciwświądowe, zmniejszają zmiany skórne i obrzęki oraz łagodzą ból i pieczenie.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka skóry
Powikłania opryszczki |
Objawy grzybicy paznokci
Diagnoza i leczenie grzybicy paznokci
Zapobieganie grzybicy paznokci
|
Uwaga! Treści na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być podstawą diagnozy ani leczenia. Na stronie wykorzystano zdjęcia z Wikipedii.