Wszawica jest jedną z najbardziej wstydliwych chorób. Powszechnie kojarzy się z brudem i brakiem higieny, tymczasem jest to bardzo często występująca wśród dzieci choroba, bowiem szybko się ona przenosi. Jak się przed nią chronić?
Ze względu na miejsce bytowania wesz, wyróżnia się kilka typów wszawicy. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wszawicy jest wszawica głowy. Ponadto należy wyróżnić także wszawicę odzieżową oraz łonową. Wszawica dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta!
Przyczyną wszawicy są wszy. Mają one wielkość ok. 2-3 milimetrów. Zazwyczaj spotyka się wszy w kolorze jasnobrązowym, beżowym czy kremowym, jednakże wszy mogą przybierać także kolor włosów żywiciela, u którego się zagnieździły.
Wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wszy mogą przejść na nasze włosy w wyniku używania czapek czy gumek do włosów osoby chorej. Mogą się także przemieścić przez spanie na poduszce chorego czy w przypadku bliskich kontaktów z nim. Najczęściej na wszawicę narażone są dzieci, przebywające w dużych grupach (np. w przedszkolu czy w szkole).
Do najbardziej charakterystycznych objawów wszawicy zalicza się swędzenie miejsc, w których bytują wszy. Nasilający się świąd jest podstawowym symptomem, który powinien skłonić nas do przyjrzenia się bliżej naszym włosom. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy mamy wszy, jest przeczesanie włosów gęstym grzebykiem, na którym można zaobserwować zarówno ruchliwe wszy, jak również ich jajka, nazywane gnidami (w przeciwieństwie do wesz nie są ruchliwe i mają biały kolor).
Samo fizyczne wyczesanie wesz i ich jaj nie rozwiązuje łopotu związanego z wszami. Żeby całkowicie pozbyć się problemu, należy zastosować odpowiednie środki, dostępne w aptece. Do najczęściej używanych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się wesz uznaje się zastosowanie preparatów z permetryną albo dimetikonu i cyklometikonu 5 (szamponów, kremów, lotionów) nakładanych na włosy. Substancje te tworzą wokół wesz osłonkę, nie pozwalającą im oddychać, w związku z czym wszy zdychają. Środki te są bezpieczne dla zdrowia, a szybkość i skuteczność ich działania sprawia, że walka z wszawicą jest łatwa i efektywna.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka skóry
Powikłania opryszczki |
Objawy grzybicy paznokci
Diagnoza i leczenie grzybicy paznokci
Zapobieganie grzybicy paznokci
|
Uwaga! Treści na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być podstawą diagnozy ani leczenia. Na stronie wykorzystano zdjęcia z Wikipedii.