Wszawica

Wszawica jest jedną z najbardziej wstydliwych chorób. Powszechnie kojarzy się z brudem i brakiem higieny, tymczasem jest to bardzo często występująca wśród dzieci choroba, bowiem szybko się ona przenosi. Jak się przed nią chronić?

Rodzaje wszawicy i jej przyczyny

Ze względu na miejsce bytowania wesz, wyróżnia się kilka typów wszawicy. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wszawicy jest wszawica głowy. Ponadto należy wyróżnić także wszawicę odzieżową oraz łonową. Wszawica dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta!

Przyczyną wszawicy są wszy. Mają one wielkość ok. 2-3 milimetrów. Zazwyczaj spotyka się wszy w kolorze jasnobrązowym, beżowym czy kremowym, jednakże wszy mogą przybierać także kolor włosów żywiciela, u którego się zagnieździły.

Wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wszy mogą przejść na nasze włosy w wyniku używania czapek czy gumek do włosów osoby chorej. Mogą się także przemieścić przez spanie na poduszce chorego czy w przypadku bliskich kontaktów z nim. Najczęściej na wszawicę narażone są dzieci, przebywające w dużych grupach (np. w przedszkolu czy w szkole).

Jak rozpoznać wszawicę?

Do najbardziej charakterystycznych objawów wszawicy zalicza się swędzenie miejsc, w których bytują wszy. Nasilający się świąd jest podstawowym symptomem, który powinien skłonić nas do przyjrzenia się bliżej naszym włosom. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy mamy wszy, jest przeczesanie włosów gęstym grzebykiem, na którym można zaobserwować zarówno ruchliwe wszy, jak również ich jajka, nazywane gnidami (w przeciwieństwie do wesz nie są ruchliwe i mają biały kolor).

Jak wyleczyć wszawicę?

Samo fizyczne wyczesanie wesz i ich jaj nie rozwiązuje łopotu związanego z wszami. Żeby całkowicie pozbyć się problemu, należy zastosować odpowiednie środki, dostępne w aptece. Do najczęściej używanych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się wesz uznaje się zastosowanie preparatów z permetryną albo dimetikonu i cyklometikonu 5 (szamponów, kremów, lotionów) nakładanych na włosy. Substancje te tworzą wokół wesz osłonkę, nie pozwalającą im oddychać, w związku z czym wszy zdychają. Środki te są bezpieczne dla zdrowia, a szybkość i skuteczność ich działania sprawia, że walka z wszawicą jest łatwa i efektywna.

Polecamy również:

Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.

Opryszczka skóry
Wykwity opryszczkowe rzadko zlokalizowane są poza okolicami twarzy i narządów płciowych. Do pierwotnego zakażenia skóry dochodzi najczęściej przez kontakt...

Powikłania opryszczki
Dość powszechnym powikłaniem każdej postaci opryszczki jest wtórne zakażenie bakteryjne bądź grzybicze zmian zlokalizowanych na skórze i błonach śluzowych.

Objawy grzybicy paznokci
Zmiany na płytce paznokcia pojawiają się stopniowo. W pierwszej kolejności zaobserwować możemy przebarwienia – najpierw białawe, potem o żółtym zabarwieniu...

Diagnoza i leczenie grzybicy paznokci
Aby zdiagnozować chorobę, wykonuje się badanie mykologiczne, które polega na tym, iż pobiera się wycinek masy rogowej...

Zapobieganie grzybicy paznokci
Najwcześniej grzybica dotyka stóp i przestrzeni między palcami. Potem rozprzestrzenia się na paznokcie...

Inne choroby skórne

  • Wszawica - Wszawica jest jednÄ… z najbardziej wstydliwych chorób. Powszechnie kojarzy siÄ™ z brudem i brakiem higieny, tymczasem jest to bardzo czÄ™sto wystÄ™pujÄ…ca wÅ›ród dzieci choroba, bowiem szybko siÄ™ ona przenosi. Jak siÄ™ przed niÄ… chronić?
  • Liszaj - Liszaj jest jednÄ… z chorób skórnych, dotykajÄ…cych dorosÅ‚ych. W czasie trwania choroby na ciele pojawiajÄ… siÄ™ maÅ‚o estetyczne grudki. Czy z liszajem da siÄ™ wygrać i jakimi Å›rodkami można mu zapobiec?
  • Pokrzywka - choroba, której najbardziej charakterystycznym objawem jest wystÄ™powanie na skórze bÄ…bli i zaczerwienieÅ„, które przypominajÄ… Å›lady po poparzeniu siÄ™ pokrzywÄ….
  • Pokrzywka u dzieci - Pokrzywka u dzieci jest dosyć czÄ™stym schorzeniem, w zwiÄ…zku z tym warto wiedzieć, co może jÄ… powodować, jak rozpoznać chorobÄ™ oraz jak jÄ… leczyć.

Inne nasze serwisy

  • Atopowe zapalenie skóry - przewlekÅ‚a choroba skórna; objawia siÄ™ Å›wiÄ…dem skóry o bardzo dużym natężeniu.
  • Mononukleoza - zakaźna choroba wirusowa, nazywana też chorobÄ… pocaÅ‚uków.
  • Półpasiec zwany inaczej ziarnicÄ… - zakaźna choroba skórna.