Najczęstszym sposobem zarażenia się tą chorobą jest bezpośredni kontakt z innym chorym, zarówno powierzchowny, jak i bardziej intymny. Rzadziej zarażamy się poprzez np. dotknięcie pościeli czy ręcznika, z którego korzystał pacjent. Mimo to zaleca się, aby chory zmieniał regularnie bieliznę i nie zakładał jej na ciało ponownie, ponieważ pasożyty powodujące chorobę żyją poza ciałem do czterech dni. Bieliznę, jak i inne ubrania noszone przez zarażoną osobę, należy od razu porządnie wyprać w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasować. Jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się osoba chora, przebywają inni domownicy warto zdezynfekować podłogi, dywany, zmieniać ręczniki, (a najlepiej nie dzielić ich z osobą zarażoną) oraz zmieniać często pościel. Należy także unikać bezpośredniego kontaktu fizycznego z osobą chorą.
Świerzb z reguły atakuje ludzi z środowisk, w których trudno o zachowanie podstawowej higieny osobistej. Zdarza się jednak coraz częściej, że występuje on u ludzi mocno przestrzegających higieny. Najczęściej choroba ta pojawia się w dużych skupiskach. Do grupy osób najbardziej narażonych na możliwość zachorowania należą ludzie o obniżonej odporności i dzieci, które często korzystają z ogólnodostępnych placówek takich, jak przedszkola, szkoły, świetlice środowiskowe oraz miejsc, do których przychodzi wiele innych osób, np. place zabaw.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka skóry
Powikłania opryszczki |
Objawy grzybicy paznokci
Diagnoza i leczenie grzybicy paznokci
Zapobieganie grzybicy paznokci
|
Uwaga! Treści na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być podstawą diagnozy ani leczenia. Na stronie wykorzystano zdjęcia z Wikipedii.