Jak można zarazić się świerzbem?

Najczęstszym sposobem zarażenia się tą chorobą jest bezpośredni kontakt z innym chorym, zarówno powierzchowny, jak i bardziej intymny. Rzadziej zarażamy się poprzez np. dotknięcie pościeli czy ręcznika, z którego korzystał pacjent. Mimo to zaleca się, aby chory zmieniał regularnie bieliznę i nie zakładał jej na ciało ponownie, ponieważ pasożyty powodujące chorobę żyją poza ciałem do czterech dni. Bieliznę, jak i inne ubrania noszone przez zarażoną osobę, należy od razu porządnie wyprać w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasować. Jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się osoba chora, przebywają inni domownicy warto zdezynfekować podłogi, dywany, zmieniać ręczniki, (a najlepiej nie dzielić ich z osobą zarażoną) oraz zmieniać często pościel. Należy także unikać bezpośredniego kontaktu fizycznego z osobą chorą.

Świerzb z reguły atakuje ludzi z środowisk, w których trudno o zachowanie podstawowej higieny osobistej. Zdarza się jednak coraz częściej, że występuje on u ludzi mocno przestrzegających higieny. Najczęściej choroba ta pojawia się w dużych skupiskach. Do grupy osób najbardziej narażonych na możliwość zachorowania należą ludzie o obniżonej odporności i dzieci, które często korzystają z ogólnodostępnych placówek takich, jak przedszkola, szkoły, świetlice środowiskowe oraz miejsc, do których przychodzi wiele innych osób, np. place zabaw.

Polecamy również:

Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.

Opryszczka skóry
Wykwity opryszczkowe rzadko zlokalizowane są poza okolicami twarzy i narządów płciowych. Do pierwotnego zakażenia skóry dochodzi najczęściej przez kontakt...

Powikłania opryszczki
Dość powszechnym powikłaniem każdej postaci opryszczki jest wtórne zakażenie bakteryjne bądź grzybicze zmian zlokalizowanych na skórze i błonach śluzowych.

Objawy grzybicy paznokci
Zmiany na płytce paznokcia pojawiają się stopniowo. W pierwszej kolejności zaobserwować możemy przebarwienia – najpierw białawe, potem o żółtym zabarwieniu...

Diagnoza i leczenie grzybicy paznokci
Aby zdiagnozować chorobę, wykonuje się badanie mykologiczne, które polega na tym, iż pobiera się wycinek masy rogowej...

Zapobieganie grzybicy paznokci
Najwcześniej grzybica dotyka stóp i przestrzeni między palcami. Potem rozprzestrzenia się na paznokcie...

Inne choroby skórne

  • Wszawica - Wszawica jest jedną z najbardziej wstydliwych chorób. Powszechnie kojarzy się z brudem i brakiem higieny, tymczasem jest to bardzo często występująca wśród dzieci choroba, bowiem szybko się ona przenosi. Jak się przed nią chronić?
  • Liszaj - Liszaj jest jedną z chorób skórnych, dotykających dorosłych. W czasie trwania choroby na ciele pojawiają się mało estetyczne grudki. Czy z liszajem da się wygrać i jakimi środkami można mu zapobiec?
  • Pokrzywka - choroba, której najbardziej charakterystycznym objawem jest występowanie na skórze bąbli i zaczerwienień, które przypominają ślady po poparzeniu się pokrzywą.
  • Pokrzywka u dzieci - Pokrzywka u dzieci jest dosyć częstym schorzeniem, w związku z tym warto wiedzieć, co może ją powodować, jak rozpoznać chorobę oraz jak ją leczyć.

Inne nasze serwisy

  • Atopowe zapalenie skóry - przewlekła choroba skórna; objawia się świądem skóry o bardzo dużym natężeniu.
  • Mononukleoza - zakaźna choroba wirusowa, nazywana też chorobą pocałuków.
  • Półpasiec zwany inaczej ziarnicą - zakaźna choroba skórna.